Close

Teivon raviraportti 15.12.2024

Hannu Torvinen narutteli Teivon sunnuntairaveissa kolme voittoa. Miehen täysosuma tulivat Parttime Priestin, Sirukon ja Winetton rattailla. Antti Veteläinen marssitti tallistaan kaviouralle kaksi debytanttia ja teki suojattiensa kanssa sataprosenttista työtä, kun sekä Taika-Teflon että Stoneisle Vanessa avasivat voitokkaasti uransa. Päivän muut voittajat olivat Crossfire Happens, Rahajamatch, Redhot Tap Dancer sekä Enge Ville.

Taika-Teflon aloitti uransa voitolla

Ravien avauslähdön voitti Antti Veteläisen ohjastama ja valmentama Taika-Telfon. Ori avasi kärkeen ja kellotti keulapaikalla väliajoin 44,0 – 40,0 – 37,0. Maalisuoralla Taika-Teflon hallitsi tapahtumia 33,5-lopetuksessa helppoon tyyliin ja otti avauskisassaan selvän voiton.

Etusuoralla ulkoratoja pitkin neljänneksi kivunnut Wirius nousi loppukaarteeseen tultaessa kakkoseksi ja piti asemansa varmaan tyyliin perille saakka. Viimeisen takasuoran alussa keskijoukoista kirikaistoille lähtenyt Jonnan Helmi kipusi jatkossa viidenneksi ja eteni loppusuoran avautuessa sisärataa pitkin kolmanneksi, pitäen asemansa maaliin saakka.

Johtavan takana ravannut Kiitäjätyttö menetti loppukaarteessa otetta kärjestä ja nousi jatkossa taustalla toiselle radalle, tullen kohtalaisesti perille. Sisärataa kolmantena juossut Rokka Jussi nousi loppukaarteessa kirikaistoille ja tuli tasaisesti perille, riittäen viidenneksi. Taustalla R.R. Konsta ja Varpukan Muisto ottivat viimeiset rahasijat. Pelisuosikki Rilon Reetu putosi alkulaukkansa myötä taustalle, mistä ei parannellut.

Stoneisle Vanessa jatkoi Antti Veteläisen juhlia

Myös toinen lähtö meni Antti Veteläisen ohjastaman ja valmentaman hevosen nimiin, kun Stoneisle Vanessa ravasi voittoon. Tamma kiihdytti keulapaikalla ja kellotti väliajoin 22,5 – 22,5 – 17,0. Loppusuoralla Stoneisle Vanessa hallitsi tapahtumia varmoin ottein ja kuittasi 15-lopetuksessa voiton. Kyseessä oli myös Stoneisle Vanessalle uran avauskilpailu.

Princess Of Panama otti 2. sisältä kiertelemättä kakkosrahat, häviten selvästi voittajalle. Loppukaarteessa 3. sisältä ulos noussut The Way lopetti ihan asiallisesti kolmanneksi. Loppukaarteessa 4. sisältä kirikaistoille hakeutunut Violet Cash lopetti mukavasti neljänneksi, mutta hävisi selvästi edellisille.

Loppukaarteessa 2. ulkona taipuvan takana asemiaan menettänyt Lady Player siirtyi jatkossa sisäradalle ja otti jatkossa tasaisen esityksen päätteeksi viidennet rahat. Esparc Goza ja Kevin Collector ottivat edellisen tuntumassa tasaisesta rintamasta viimeiset rahasijat. Wanpa Jett taipui lopussa edellisten puristuksessa ulos rahoilta. Paljon pelattu Father’s Pride taipui toisen radan veturin paikalta hännille.

Parttime Priest alusta loppuun

Kolmannessa lähdössä paras oli Parttime Priest. Hannu Torvisen ajokki kiihdytti kärkeen ja kellotti avauspuolikkaan 13,5-vauhtia. Täyden tonnin ruuna veti 16-vauhtia ja otti 12,5-lopetuksessa niukan, mutta hallitun voiton. Kärkisija oli Rami Hiltusen valmennettavalle toinen putkeen.

Viimeisellä takasuoralla 2. ulkoa kiriin lähtenyt Flo Jo eteni loppukaarteeseen tultaessa toisen radan veturiksi ja kamppaili sinnikkäästi kakkoseksi. Johtavan taakse pussiin jäänyt Tsarina kuittasi kolmosrahat. West Side Story oli 3. ulkoa kirivaiheessa tasainen neljäs. Carbon Combo kiri sisäratareissun päätteeksi kohtalaisesti perille ja oli viides.

Bea Savoyn kiri 5. ulkoa jäi tasaiseksi ja tuotti kuudennet rahat. Free And Happy työntyi sisärataa pitkin suuremmin kiertelemättä viimeisille rahoille. Pelihevosista Not Bad väsähti toisen radan veturin paikalta viimeiseksi.

Siruko vastaili niukkaan voittoon

Hannu Torvisen nimiin meni myös päivän neljäs lähtö, kun Siruko pinkoi voittoon. Tamma eteni takakaarteessa keulapaikalle ja kellotti avauskierroksen 33-lukemiin. Päätöskierroksella Cristox antoi painetta Sirukolle ja tamma jatkoi kolmannen puolikkaan 28-vauhtia, vastaillen 28-lopetuksessa niukkaan voittoon. Ykkössija oli Christa Packalénin valmennettavalle jo uran seitsemäs. Tamma on hävinnyt urallaan vain kaksi kilpailua.

Toista rataa ilman vetoapua juossut Cristox jyräsi vahvasti kakkoseksi. Alussa laukannut Even Ekstaasi otti taustalla kulisseissa uuden laukan. Jatkossa Jarmo Saarelan ajokki teki vielä vahvan kirin ja nousi kulisseissa kolmanneksi. Velhomies kiri kulisseissa sisäratareissun päätteeksi tasaisesti neljänneksi. Reissumiäs taipui johtavan takaa viidenneksi ja Villi-Kimma otti tasaisen esityksen päätteeksi sen tuntumassa viimeiset rahat.

Crossfire Happens vahva johtavan rinnalta

Viidennen lähdön voitti Crossfire Happens. Eveliina Sarismalan ajokki nousi ensimmäisellä takasuoralla taustalta kolmannen kiertoon ja eteni takakaarteessa toisen radan veturiksi. Loppukaarteessa Crossfire Happens vyöryi kärkeen ja hallitsi maalisuoralla tapahtumia varmaan tyyliin. Ykkössija oli Katja Kumpulaisen valmennettavalle kauden ensimmäinen ja uran kahdeksas.

Viimeisellä takasuoralla 2. ulkoa kirimerkin saanut ja loppukaarteessa johtavan rinnalle kiertynyt Zara Josefina punnersi ihan mukavasti toiseksi. 6. ulkoa viimeisen takasuoran alussa kiriin lähtenyt Artful Grace tsemppasi asiallisella otteella maaliin saakka ja oli kolmas. 6. sisällä ravannut Miragtion löysi loppukaarteessa kiritilat ja lopetti mukavasti neljänneksi.

Viimeisellä takasuoralla 3. sisältä toiselle radalle noussut One Step Beyond S tuikkasi loppusuoralla takaisin sisäradalle ja puristi tasaisesti viidenneksi. 3. ulkoa viimeisellä takasuoralla kiriin lähtenyt Muska lopetti tasaisella otteella kuudenneksi. Paljon pelattu Take Care nousi hännillä viimeisellä takasuoralla sisäradalta toiselle radalle ja kiri jatkossa hankalista asemista ihan mukavasti seitsemänneksi.

Loppukaarteessa 4. sisältä toiselle radalle vaihtanut Gapminder Pellini lopetti tasaisesti kahdeksanneksi ja sai rahaa. Razzia oli kirivaiheessa 4. ulkoa tasainen ja sai rahaa. Make It Funny kiri sisäratareissun päätteeksi tasaisella otteella viimeisille rahoille.

Winetto viimeisteli Torvisen hattutempun

Kuudennessa lähdössä Hannu Torvinen narutteli päivän kolmannen voiton, kun Winetto kuittasi ykkösrahat. Ruuna nousi takakaarteessa johtavan takaa toisen radan veturiksi ja jyräsi loppukaarteessa johtoon. Maalisuoralla Winetto sai tiukkaa haastetta Häijymieheltä, mutta piti niukkaan voittoon. Kärkisija oli Kimmo Aholan suojatille kauden toinen.

Viimeisellä takasuoralla 2. ulkoa kirimerkin saanut Häijymies kiritti lopussa hyvin voittajaa, mutta jäi kakkoseksi. 4. ulkona juossut Humu-Liisa pääsi viimeisellä takasuoralla etenemään kiertelemättä viidenneksi ja nousi loppukaarteessa 3. ulkoa kirikaistoille. Maalisuoraa Petri Myllymäen ajokki tuli hyvällä otteella ja puristi kolmanneksi. Etukaarteessa 5. ulkoa kirinsä aloittanut Viisori tuli mukavasti maaliin saakka ja oli neljäs.

Aika-Vastus nousi viimeisellä takasuoralla 3. ulkoa kirikaistoille ja eteni loppukaarteessa 2. ulos. Loppusuoran alussa Aika-Vastus iski kolmannen kiertoon ja lopetti tasaisesti viidenneksi. Karlo tuli taustalta pitkän kirinsä ihan asiallisesti perille saakka ja riitti kuudenneksi. Viimeisellä takasuoralla sisäradalla taipuvan takana asemiaan menettänyt Kauniin Rohkee tuli taustalla ulkoratoja pitkin ihan asiallisesti loppua ja sai rahaa.

Rahajamatch irtosi selvään voittoon

Seitsemäs lähtö meni Rahajamatchin nimiin. Ari Moilasen ajokki juoksi 3. ulkona, mistä nousi viimeisen takasuoran alussa kirikaistoille. Loppukaarteessa Rahajamatch jyräsi kärkeen ja irtosi lopussa selvään voittoon. Täysosuma oli Tapio Mäki-Tulokkaan valmennettavalle jo kauden seitsemäs.

Viimeisellä takasuoralla 4. ulkoa kirinsä aloittanut Hades tuli ihan asiallisesti perille ja kuittasi kakkosrahat. Global Bring it On kamppaili toisen radan veturin paikalta ihan mukavasti kolmanneksi. 6. ulkoa viimeisen takasuoran alussa kiriin lähtenyt Extrema jyräsi asiallisella otteella perille ja oli neljäs maalissa. Viimeisellä takasuoralla aivan porukan hänniltä kiriin lähtenyt Mr Reddington tuli ulkoratoja pitkin mukavasti perille ja ehti viidenneksi.

Etukaarteessa 4. sisältä toiselle radalle vaihtanut Might Be Romeo palasi jatkossa sisäradalle, mistä nousi maalisuoran alussa uudestaan toiselle radalle ja lopetti ihan asiallisesti kuudenneksi. Aivan lopussa kunnollinen kiriluukku aukesi hieman liian myöhään, mihin saattoi palaa pari sijaa.

Etukaarteessa 5. ulkoa kirinsä aloittanut Garrett Mix oli taustalla tasainen seitsemäs ja sai rahaa. New Grove Waylon otti sisäratareissun päätteeksi viimeiset rahat. Paljon pelattu Wiliam Way kohtasi loppukaarteessa 2. ulkona vetämättömän selän, muttei itsekään esittänyt jatkossa suurempia mainetekoja. Keulassa juossut Tim Jerry menetti paikkansa loppukaarteessa ja taipui lopussa kauas taustalle.

Redhot Tap Dancer kehitti terävän loppuvedon

Kahdeksannessa lähdössä voiton vei Jouni Myllyharjun ohjastama ja valmentama Redhot Tap Dancer. Ruuna nousi viimeisellä takasuoralla 4. ulkoa kirikaistoille ja jatkoi loppusuoralle kaarruttaessa ulommille radoille. Lopussa Redhot Tap Dancer kehitti parhaan kirin ja ehti niukkaan voittoon. Voitto oli ruunalle kauden toinen.

Viimeisellä takasuoralla 3. ulkoa kirimerkin saanut EL Kickoff tuli asiallisesti maaliin saakka ja kuittasi kakkosrahat. Loppukaarteessa 2. sisältä ulos noussut Lamar Web kiri ihan mukavasti kolmanneksi ja hävisi vain niukasti edellisille. Loppukaarteessa kaukaa taustalta kiriin heittänyt Pope tuli asiallisella otteella loppua ja nousi neljänneksi. Keulassa väliajoin 18,0 – 18,0 – 13,5 kellottanut Damon Hill Treb taipui 14,5-lopetuksessa viidenneksi. Way To Go tuli 5. ulkoa kirinsä ihan mukavasti perille ja oli kuudes, muttei jaksanut taistella kärkisijoista.

Knockout Ses sinnitteli sisäratareissun päätteeksi seitsemänneksi ja sai rahaa. Ray Boy oli 2. ulkoa kirivaiheessa tasainen ja kuittasi viimeisen rahasijan.

Enge Villelle uran avausvoitto

Päivän päätöslähdön voitti Enge Ville. Ruuna avasi keulaan ja kellotti tasaista 20-vauhtia. Maalisuoralla 15-lopetuksessa Juha-Pekka Koivun ohjastama ja valmentama ruuna vastaili niukkaan, mutta hallittuun voittoon. Ykkössija oli Enge Villelle uran ensimmäinen.

Viimeisellä takasuoralla 3. ulkoa kirinsä aloittanut Outlaw Ses nousi hyvän esityksen päätteeksi kakkoseksi. Loppukaarteessa johtavan kantaan edennyt MAS Hope työntyi tasaisen esityksen päätteeksi kolmosrahoille.

Viimeisellä takasuoralla 2. sisältä 2. ulos vaihtanut Izola nousi maalisuoralla kirikaistoille ja lopetti mukavasti neljänneksi. 2. ulkoa viimeisellä takasuoralla hyökännyt Marge Match käväisi maalisuoralla kakkosena, mutta lopussa askel hieman painoi ja Tommi Kylliäisen ajokki tipahti viidenneksi.

Maalisuoralla 3. sisältä kiriluukun löytänyt R.R. Mystic lopetti ihan asiallisesti kuudenneksi. Viimeisellä takasuoralla 3. sisältä toiselle radalle noussut Cutlass tuli taustalla vauhtinsa pitäen maaliin ja oli seitsemäs. 4. ulkoa tasaisesti kirinyt Stamina kuittasi viimeiset rahat. Pelisuosikki Grainfield Kronos taipui johtavan rinnalta kymmenenneksi.

No event found!