Aikaisemmat voittajat

3-vuotiaat lämminveriset kilpailevat Houston Laukon kiertopalkintopatsaasta.Vuodesta 2001 asti kiertäneen pronssipatsaan on tehnyt venäläinen kuvanveistäjä Roxana Kirillova.

KUNNIATAULUT

Tällä sivulla on Suomenhevosten Kriteriumin, Lämminveristen Kriteriumin ja Tammakriteriumin kunniataulukot.

 

Tästä löydät Erilo-juoksun, Tammer-ajon ja Super V4 Cupien kunniataulukot. Ponien kunniataulukot löydät puolestaan tästä.

TytonToive

SUOMENHEVOSTEN KRITERIUM 1975 – 2016

matka aika palkinto
1975 Tytön-Toive – Mauno Tammi

2600m

31,5a SE 10 000 mk
1976 Ero-Liippa – Veijo Kauppinen

2600m

38,5a 12 000 mk
1977 Pelurkki – Tauno Tupamäki

2600m

38,6a 15 000 mk
1978 Hilun-Mestari – Valde Lindeman

2600m

34,8a 20 000 mk
1979 Etu-Tahti – Pekka Roiha

2600m

33,3a 40 000 mk
1980 Kojo – Arto Pasanen

2600m

34,2a 50 000 mk
1981 Vekkuliina – Pentti Savolainen 2600m 30,6a SE 70 000 mk
1982 Suikku – Tuomo Mäkelä 2100m 31,1a 70 000 mk
1983 Kaarlon-Kaiku – Juhani Sundström 2100m 34,0a 80 000 mk
1984 Jarvaus – Pertti Ikävalko 2100m 31,0a 80 000 mk
1985 Ponseri – Anssi Niininen 2100m 31,4a 100 000 mk
1986 Veluri – Markku Hietanen 2100m 32,1a 100 000 mk
1987 Holkki – Olli Ukkola 2100m 30,4a 130 000 mk
1988 Ruuti-Ukko – Olli Ukkola 2100m 30,8a 130 000 mk
1989 Valpurin-Vesa – Pentti Savolainen 2100m 29,5a 130 000 mk
1990 Hilpertti – Aki Antti-Roiko 2100m 29,1a 130 000 mk
1991 V.H. Holkeri – Eero Huotari 2100m 29,8a 130 000 mk
1992 V.T. Vasperi – Risto Tupamäki 2100m 28,4a SE 130 000 mk
1993 Hissun Tyttö – Rainer Björkroth 2100m 30,3a 130 000 mk
1994 Kihin Hiski – Matti Salmi 2100m 29,0a 150 000 mk
1995 Mikkeriina – Jorma Kontio 2100m 29,2a 150 000 mk
1996 Juli Pat – Hannu Kamppuri 2600m 30,5a 100 000 mk
1997 Gilbert – Harri Koivunen 2600m 31,2a 100 000 mk
1998 Liising – Ari Moilanen 2600m 31,6a 100 000 mk
1999 Cameron – Ari Moilanen 2600m 27,1a SE 100 000 mk
2000 Venneri – Mikko Jääskeläinen 2600m 30,4a 100 000 mk
2001 Vinkein – Antti Teivainen 2600m 30,5a 150 000 mk
2002 Tutuari – Heikki Torvinen 2600m 30,5a 30 000 €
2003 I.P. Vipotiina – Heikki Torvinen 2600m 30,1a 38 000 €
2004 Leevi Dahlia – Jukka-Pekka Kauhanen 2600m 28,8a 38 000 €
2005 Cordiitta – Kaarlo Ahokas 2600m 28,7a SE 38 000 €
2006 Poken Poika – Juha Utala 2600m 32,1a 38 000 €
2007 Pauskeri – Ahti Antti-Roiko 2100m 28,8a 38 000 €
2008 Jonkkari – Mika Forss 2100m 28,5a 38 000 €
2009 Bokalle – Esa Holopainen 2100m 27,7a 38 000 €
2010 Tas Onnekas – Jarkko Kervinen 2100m 26,6a 38 000 €
2011 Elmoori – Tommi Kylliäinen 2100m 28,0a 38 000 €
2012 Siirin Älli – Ahti Antti-Roiko 2100m 26,5a 38 000 €
2013 Koivikon Kalle – Tuomas Pakkanen 2100m 25,2a SE 38 000 €
2014 Säihkeen Säpinä – Antti Teivainen 2100m 26,8a 38 000 €
2015 Tähen Toivomus – Henri Bollström 2100m 26,2a 38 000 €
2016 Ellin Sisu – Jorma Kontio 2100m 25,5a 47 500 €

Tserboy

LÄMMINVERISTEN KRITERIUM 1972 – 2016

matka aika palkinto
1972 Tserboy – Sören Leo

2600m

26,2a 2 000 mk
1973 Caru – Antti Hannula

2600m

27,8a 4 000 mk
1974 Miss Nibs – Seppo Sarkola

2600m

25,0a 10 000 mk
1975 Hill – Martti Keskinen

2600m

27,8a 15 000 mk
1976 Max Song – Väinö Kähönen

2600m

22,8a SE 30 000 mk
1977 James Boy – Aarno Pietilä

2600m

24,2a 40 000 mk
1978 Rocky – Matti Virtapohja 2600m 20,8a SE 50 000 mk
1979 Mini Bunter – Jorma Kontio 2600m 21,8a 70 000 mk
1980 HJ Speed – Erik Skutnabb 2600m 20,6a SE 80 000 mk
1981 Guiding Star – Pekka Korpi 2600m 19,3a SE 80 000 mk
1982 Enterprise Hanno – Pekka Korpi 2600m 20,0a 80 000 mk
1983 Einarsin – Tapio Perttunen 2100m 18,1a 100 000 mk
1984 Jimi Boy – Jarmo Hoffren 2100m 17,6a SE 111 111 mk
1985 Philip H – Pekka Korpi 2100m 17,0a SE 130 000 mk
1986 Chark Laukko – Ulf Thoresen 2100m 17,0a 150 000 mk
1987 Domino Laukko – Veli-Pekka Toivanen 2100m 17,1a 200 000 mk
1988 Midnight Rocky – Antti Teivainen 2100m 17,3a 200 000 mk
1989 Cheri Boy – Markku Nieminen 2100m 17,5a 200 000 mk
1990 Born Quick – Tommy Hanné 2100m 17,6a 200 000 mk
1991 Jexpress Dahlia – Aki Antti-Roiko 2100m 15,4a SE 200 000 mk
1992 Ebony Eyes- Jorma Kontio 2100m 17,2a 200 000 mk
1993 Silver Game – Jorma Kontio 2100m 15,5a 300 000 mk
1994 Venice Beach – Tuomas Korvenoja 2100m 16,4a 300 000 mk
1995 Monster of Speed – Seppo Sarkola 2100m 14,7a 300 000 mk
1996 Not a Spacecase – Lennart Forsgren 2600m 17,4a 200 000 mk
1997 Farmer’s Future – Kari Rosimo 2600m 16,0a SE 200 000 mk
1998 Briso Mancini – Ari Moilanen 2600m 17,6a 200 000 mk
1999 Inspiration Ride – Tuomas Korvenoja 2600m 16,8a 250 000 mk
2000 Jet Garden – Mauri Jaara 2600m 16,8a 250 000 mk
2001 Hot Looking – Aki Antti-Roiko 2600m 17,2a 300 000 mk
2002 Cold Hard Wind – Kari Rosimo 2600m 17,6a 70 000 €
2003 Funky Ride – Tuomas Korvenoja 2600m 17,2a 75 000 €
2004 Passionate Kemp – Markku Nieminen 2600m 16,7a 75 000 €
2005 Expressionist – Eero Hakkarainen 2600m 16,2a 75 000 €
2006 Belmonte – Markku Nieminen 2600m 17,5a 75 000 €
2007 Arctic Hope – Pekka Korpi 2600m 16,0a 75 000 €
2008 Target Hoss – Jorma Kontio 2600m 15,6a SE 75 000 €
2009 Keen Leader – Hannu Korpi 2600m 16,5a 75 000 €
2010 Embassy Caviar – Jorma Kontio 2600m 16,3a 75 000 €
2011 Brad de Veluwe – Tuomas Korvenoja 2600m 15,0a SE 75 000 €
2012 Bosses Lily – Antti Teivainen 2600m 15,2a SE 75 000 €
2013 Express Duo – Ari Moilanen 2600m 13,9a SE 75 000 €
2014 Jontte Boy – Tuomas Korvenoja 2600m 15,4a 75 000 €
2015 Arctic Passion – Hannu Torvinen 2600m 15,2a 75 000 €
2016 Callela Leonard – Jukka Torvinen 2600m 14,7a 93 750 €

LÄMMINVERITAMMOJEN MISSIKISA 1980 – 1988

matka aika palkinto
1980 Finncan – Aulis Heikkinen 2100m 22,9a 8 000 mk
1981 Jenny Frances – Veijo Heiskanen 2100m 20,4a 9 000 mk
1982 Musikal – Tuomo Mäkelä 2100m 22,0a 10 000 mk
1983 Minibi – Risto Airaksinen 2100m 19,9a 8 000 mk
1984 Sorella – Tapio Perttunen 2100m 22,5a 8 000 mk
1985 Hackney Smart – Jari Haikola 2100m 26,1a 8 000 mk
1986 Cha Cha – Tuomas Korvenoja 2100m 20,0 15 000 mk
1987 Miracle Fame – Jorma Kontio 2100m 20,5 25 000 mk
1988 F.F. Nora Star – Markku Nieminen 2100m 20,9 40 000 mk

LÄMMINVERISTEN TAMMAKRITERIUM 1989 – 2016

matka aika palkinto
1989 Honey Bee – Risto Airaksinen 2100m 18,2a 70 000 mk
1990 Bessie Watchman – Jorma Kontio 2100m 18,6a 70 000 mk
1991 Pamela Bag – Antti Teivainen 2100m 18,0a 70 000 mk
1992 Bunuela- Markku Nieminen 2100m 17,8a 70 000 mk
1993 Key April – Tuomas Korvenoja 2100m 17,6a 70 000 mk
1994 Vivian -Aki Antti-Roiko 2100m 17,1a 70 000 mk
1995 Woodhill’s Power – Tapio Perttunen 2100m 17,5a 50 000 mk
1996 Not a Spacecase – Tuomas Korvenoja 2100m 16,8a 50 000 mk
1997 Farmer’s Future – Kari Rosimo 2100m 15,7a SE 50 000 mk
1998 Will Racing Lady – Markku Nieminen 2100m 17,2a 50 000 mk
1999 Small Talk – Ari Moilanen 2100m 16,4a 50 000 mk
2000 Louise Småbo – Esa Holopainen 2100m 18,9a 50 000 mk
2001 Emma Jar – Ilkka Korpi 2100m 16,9a 100 000 mk
2002 Nonchalant Hoss – Veijo Heiskanen 2100m 16,1a 17 000 €
2003 Wendy Testaburger – Pekka Korpi 2100m 15,8a 17 000 €
2004 Bel Ditto – Esa Holopainen 2100m 16,2a 17 000 €
2005 Amazing Ride – Tuomas Korvenoja 2100m 17,3a 17 000 €
2006 Irene Merett – Pekka Korpi 2100m 16,6a 17 000 €
2007 Reding Lady – Tuomas Korvenoja 2100m 15,2a 17 000 €
2008 Piece By Piece – Juha Utala 2100m 14,9a 17 000 €
2009 Annie Outlaw – Mika Forss 2100m 15,1a 20 000 €
2010 Brave Duo – Pekka Korpi 2100m 15,8a 20 000 €
2011 Classical Duo – Pekka Korpi 2100m 15,8a 20 000 €
2012 Venice – Mika Forss 2100m 15,0a 20 000 €
2013 Chantal Web – Tommi Kylliäinen 2100m 14,8a 20 000 €
2014 EL Catwalk – Mika Forss 2100m 15,3a 20 000 €
2015 Angry Lady – Mika Forss 2100m 14,0a 20 000 €
2016 Callela Eliza – Markku Nieminen 2100m 13,8a 25 000 €