Kunniataulut

TEIVOLAISTEN SUURKILPAILUJEN KUNNIATAULUKKOJA

 

 

 

 

 

 

Tällä sivulla on Erilo-juoksun, Tammer-ajon ja Super V4 Cupien kunniataulukot.

Sivulinkistä löydät Suomenhevosten Kriteriumin, Lämminveristen Kriteriumin ja Tammakriteriumin kunniataulukot.

Ponien kunniataulukot löydät puolestaan tästä.

 

ERILO-JUOKSU 1972 – 2015

matka aika palkinto
1972 Ponnen-Poju – Lauri Lindqvist 1609m 27,1a 1 000 mk
1973 Vonkaus – Evert Ryyttäri 1609m 24,2a 2 000 mk
1974 Vonkaus – Evert Ryyttäri 1609m 24,8a 5 000 mk
1975 Olle – Timo Takkinen 1609m 24,7a 7 500 mk
1976 Olle – Timo Takkinen 1609m 26,9a 10 000 mk
1977 Vieteri – Kaarlo Partanen 1609m 23,5a 10 000 mk
1978 Vokker – Antero Vesterinen 1609m 24,5a 15 000 mk
1979 Vokker – Antero Vesterinen 1609m 23,5a 15 000 mk
1980 Jonnen-Joiku – Henry Tenlen 1609m 24,5a
28,0a
20 000 mk
1981 Vokker – Antero Vesterinen 1609m 23,9a 25 000 mk
1982 Vekseli – Pentti Savolainen 1609m 24,0a 25 000 mk
1983 Vekseli – Pentti Savolainen 1609m 21,8a 30 000 mk
1984 Vireeni – Allan Korpi 1609m 26,8ax 30 000 mk
1985 Ruutu-Poika – Raineri Puikkonen 1609m 23,4a 30 000 mk
1986 Vireeni – Ilkka Korpi 1609m 24,1ax 30 000 mk
1987 Heluri – Markku Hietanen 1609m 25,6a 40 000 mk
1988 Viekaani – Pertti Puikkonen 1609m 25,0a 30 000 mk
1989 Patrik – Risto Lanki 1609m 23,9a 30 000 mk
1990 Kihin-Muisto – Jorma Kontio 1609m 26,3a 30 000 mk
1991 V.V. Vikseli – Jorma Kontio 1609m 25,1a 30 000 mk
1992 Ponseri – Anssi Niininen 1609m 23,0a 30 000 mk
1993 Ponseri – Anssi Niininen 1609m 23,3a 25 000 mk
1994 Poika-Vinkaus – Jorma Kontio 1609m 22,7a 20 000 mk
1995 Luomus Jr – Ilkka Korpi 1100m 21,4ax 20 000 mk
1996 Poika-Vinkaus – Jorma Kontio 1609m 23,5a 20 000 mk
1997 Liptus – Veli-Erkki Paavola 2100m 28,0 40 000 mk
1998 Vokkerilla – Tuomas Pakkanen 2100m 27,7a 40 000 mk
1999 Suikun Ralli – Ari Hautala 2100m 25,1a 30 000 mk
2000 Kihin Tiina – Mikael Lehtinen 1600m 25,1a 30 000 mk
2001 Sipori – Esa Holopainen 1600m 25,3a 30 000 mk
2002 Huiman Pyste – Ari Moilanen 1600m 25,5a 7 000 €
2003 Tesla – Risto Tupamäki 1600m 26,1a 7 000 €
2004 Ture – Ari Moilanen 1600m 26,6a 7 000 €
2005 Kilpailu peruutettu 1600a (7 000 €)
2006 A.T. Eko – Antti Teivainen 2120m 24,2 SE 8 500 €
2007 Kilpailu peruutettu 2100v (10 000 €)
2008 Hepori – Kari Rosimo 2120m 26,4 10 000 €
2009 Kilpailu peruutettu 2100v (4 000 €)
2010 Kilpailu peruutettu 2100v (4 000 €)
2011 Pihlajan Aaroni – Akseli Lahtinen 2140m 26,8 4 000 €
2012 Sörkän Sälli – Tero E. Mäenpää 2140m 24,8 4 000 €
2013 Hullumies – Seppo Sarkola 1609m 21,0a RE 6 000 €
2014 Hullumies – Seppo Sarkola 1609m 21,2a 7 000 €
2015 Marat – Pekka Korpi 1609m 22,0a 7 000 €

Tammer-sarven historiaa

Tammer-sarviTammer-sarvesta, alkuperäiseltä nimeltään Pohjois-Hämeen Hippoksen sarvesta, kisailtiin Pohjois-Hämeen Hippoksen toiminnan alkuaikoina vuodesta 1927 alkaen.
Joppe Mustakallion omistama tamma Kirrin-Touhu voitti kyseisen kilpailun vuosina 1930, 1933 ja 1934, saaden samalla sääntöjen edellyttämät kolme kiinnitystä PHH:n sarveen. Näin Mustakallion sai kiertopalkinnon omakseen. Sarven ensimmäinen voittaja oli vuonna 1927 muuten M.E. Takalan Erakko.

Kiertopalkinnon voittaminen oli Kirrin-Touhulle kuitenkin vähän mutkien takana, sillä kilpailun säännöissä oli määrätty, että palkinnon haltuunsa saanutta hevosta piti käyttää siitokseen kilpailujen välisenä aikana. Kirrin-Touhulle se meni vähän täpärälle, sillä se oli astutettu juuri ennen vuoden 1934 kilpailuja. Johtaja Mustakallio sai sitten jännittää vuoden 1935 puolelle, että varsooko hänen tammansa ja saako hän sitten myös tavoitellun kiertopalkinnon omakseen. Kirrin-Touhu varsoi lopulta tammavarsan Einon-Marssista ja johtaja Mustakallio sai sarven omakseen.

Mustakallion omaiset lahjoittivat vuonna 1965 tämän sarven takaisin Pohjois-Hämeen Hippokselle kiertopalkinnoksi.

Tammer-sarvea koskevia määräyksiä

Kiertopalkinnosta Joppe Mustakallion muistopalkinnosta kilpaillaan kerran vuodessa suomenhevosten ja lämminveristen kesken 3000 m:n tasoitusajossa. Kiertopalkintoon saa vuosittain kiinnityksen se, jonka omistama hevonen voittaen lähtönsä saavuttaa sarjavoittajista parhaan lasketun km-ajan kuitenkin niin, että suomenhevoset saavat lämminverisiin verrattuna km-ajassa 7 sekunnin hyvityksen. Jos km-ajat ovat samat, lasketaan ne sadasosasekunnin tarkkuudella, ja ellei tälläkään tavalla saada voittajaa selville, ratkaistaan voittaja arvalla. Palkintoa säilytetään Pohjois-Hämeen Hippos ry:n hallussa, ja se kiertää jatkuvasti. Hevosen omistajalle, joka vuodesta 1972 lähtien saa siihen ensimmäisenä kolmannen kiinnityksen, maksetaan 5.000 mk. Kun joku kilpailija on saanut mainitut kolme kiinnitystä, alkaa kilpailu uudelleen alusta, jolloin vanhoja kiinnityksiä ei oteta lukuun.

-Säännöt poimittu Tampereen vanhan Hippoksen käsiohjelmasta vuodelta 1975-

Kiertopalkinto ei ole enää kierrossa, vaan se on säilytettävänä Pohjois-Hämeen Hippoksen tiloissa.

TAMMER-AJO 1965 – 2015

matka aika palkinto
1965 Argument – Tapio Raita
vs. sh-lähdön voittaja: Löpö – Mauri Häkkänen
3060m
3000m
25,3
33,6
600mk
600mk
1966 Yra – Aarre Koskinen
vs. sh-voittaja: Marinka – Veikko Kalliosalo
3060m
3020m
25,4
32,5
600mk
600mk
1967 Vilperi – Eino Lamminen
vs. lv-voittaja: Pulemjot – Tuomo Mäkelä
3040m
3080m
32,9
26,7
600mk
600mk
1968 Vonkaus – Evert Ryyttäri
vs. lv-voittaja: Bemol – Kalervo Pajunen
3080m
3060m
30,4
24,7
600mk
600mk
1969 Zazimka – Lauri Malinen
vs. sh-voittaja Purje-Tähti – Eino Tarri
3020m
3020m
23,5
31,1
600mk
600mk
1970 Vonkaus – Evert Ryyttäri
vs. lv-voittaja Malakit – Heikki Siira
3120m
3040m
28,2
24,0
1000mk
1000mk
1971 Vonkaus – Evert Ryyttäri (bonus 1 000 mk)
vs. lv-voittaja: Nono – Erik Skutnabb
3120m
3000m
33,9
31,0
1500mk
1500mk
1972 Kometa – Lauri Kokko
vs. sh-voittaja Tarja-Tuulikki – Eino Könönen
3060m
3040m
22,8
30,1
1700mk
1700mk
1973 Vonkaus – Evert Ryyttäri
vs. lv-voittaja Kometa – Lauri Kokko
vs. lv-voittaja Per Bodal – Reino Kauhanen
3100m
3060m
3000m
27,1SE
23,0
23,8
3000mk
3000mk
3000mk
1974 Sumgait – Esa Lahtinen
vs. sh-voittaja Vieteri – Kaarlo Partanen
3000m
3000m
28,3
35,4
7500mk
7500mk
1975 Meadow Trish – Pekka Korpi
vs. sh-voittaja Hurja – Väinö Vaittinen
3100m
3040m
20,5
30,3
10000mk
10000mk
1976 Meadow Trish – Pekka Korpi
vs. sh-voittaja Olle – Timo Takkinen
3100m
3080m
21,5
30,4
15000mk
15000mk
1977 Teodor – Heikki Korpi
vs. sh-voittaja Vokker – Antero Vesterinen
3060m
3040m
19,3
30,7
15000mk
10000mk
1978 Meadow Musial – Tuomo Mäkelä
vs. sh-voittaja Hurja – Pertti Puikkonen
3000m
3060m
21,5
31,3
15000mk
15000mk
1979 Viking Way – Antti Savolainen
Vekseli – Pentti Savolainen
3040m
3040m
18,6SE
28,7
15000mk
15000mk
1980 Michael Marchand – Veijo Heiskanen
Vekseli – Pentti Savolainen
3100m
3140m
20,1
28,3
20000mk
20000mk
1981 Super Mon – Heikki Korpi
Vekseli – Pentti Savolainen
3140m
3140m
19,1
27,1SE
20000mk
20000mk
1982 Gus Lobell – Martti Keskinen
Pelimies – Jukka Tammi
3120m
3140m
18,8
29,3
20000mk
20000mk
1983 James Boy – Risto Airaksinen 3120m 18,1 SE 30000mk
1984 Graham Lobell – Martti Keskinen 3100m 19,2 30000mk
1985 Spin Bunter – Pertti Puikkonen 3120m 18,7 30000mk
1986 Sugar Charlie – Risto Airaksinen 3100m 18,9x 30000mk
1987 Columbus Laukko – Ari Hartikainen 3100m 18,4 SE 40000mk
1988 Straight Stud – Pertti Puikkonen 3140m 17,5 SE 40000mk
1989 Fishing Nets – Ari Moilanen 3100m 18,5 30000mk
1990 Remeli – Tapani Äikäs 3100m 18,4x 30000mk
1991 Benna Boy – Lauri Turunen 3100m 17,5SE 30000mk
1992 Meadowbranch Fred – Pekka Korpi 3100m 16,9SE 20000mk
1993 King Savoy – Esko Huttunen 3120m 17,6 30000mk
1994 King Savoy – Esa Holopainen 3120m 17,5 25000mk
1995 Taavi Victory – Esa Holopainen 3100m 17,5 20000mk
1996 Hang Five – Matti Soronen 3120m 16,9 25000mk
1997 Captain Morgan – Harri Tuominen 3100m 17,8 25000mk
1998 Baron Pepper – Ari Moilanen 3120m 16,9 30000mk
1999 Wasa Queen – Leo Laakkonen 3120m 17,9 30000mk
2000 Hot Hoof – Marko Hakkarainen 3100m 18,1 30000mk
2001 Mayday Birdland – Markku Nieminen 3120m 17,0 30000mk
2002 Takter Tactics – Matti Soronen 3100m 17,5 7000€
2003 Etain Royal – Jarkko Ristimäki 3120m 16,3 7000€
2004 Etain Royal – Jarkko Ristimäki 3120m 18,8 7000€
2005 Go On Keeper – Esa Holopainen 3100m 17,5 7000€
2006 Summer Zoot – Markku Iivari 3120m 16,7 7000€
2007 Go On Keeper – Antti Teivainen 3120m 17,9 10000€
2008 Isn’t It Pacha – Mika Forss 3120m 16,5 7000€
2009 Super Sprinter – Juha Utala 3100m 16,8 10000€
2010 Express Merett – Pekka Korpi 3120m 15,4 10000€
2011 Born in Birdland – Harri Koivunen 3100m 16,3 10000€
2012 Viva Arrow – Ari Moilanen 3100m 15,8 10000€
2013 Bret Boko – Ari Moilanen 3100m 16,2 10000€
2014 Eros Cane – Niko Jokela 3100m 16,5 7000€
2015 Confectionier – Mika Forss 3100m 15,6 7000€

LÄMMINVERISTEN SUPER V4 / ALL-OUT CUP 1999-2015

matka aika palkinto
1999 Herzog Wilbert – Jorma Kontio

2100m

17,1 15 000 mk
2000 Dex Dexter Web – Pentti Tikkinen

2100m

16,7x 15 000 mk
2001 Goldshoe Emily – Pekka Korhonen

2100m

17,5 20 000 mk
2002 Picasso Star – Veli-Erkki Paavola

2120m

16,3 3 500 €
2003 Superamento – Ari Hartikainen

2120m

17,6 3 500 €
2004 Sylen – Aki Antti-Roiko

2140m

14,5 3 500 €
2005 Jexson – Markku Pasanen 2100m 17,0 5 000 €
2006 Mr Nice Guy – Mikko Huttunen 2140m 15,5 5 000 €
2007 Keystone Detail – Juha Utala 2100m 16,0 5 000 €
2008 Illulissat – Mika Forss

2100m

16,0 5 000 €
2009 New Hopesin – Kari Venäläinen

2100m

16,0 4 000 €
2010 Paris Texas – Mika Forss

2100m

15,4a 3 000 €
2011 King Valley – Kim Åkerlund

2100m

16,1 3 000 €
2012 Rim Bay Gabriel – Risto Airaksinen

2100m

15,2a 5 000 €
2013 Prin Holz – Veli-Pekka Toivanen

2100m

14,8a 3 000 €
2014 Gimli C.C. – Tommi Kylliäinen

2100m

14,5a 4 000 €
2015 EL Blackjack – Tuomas Korvenoja

2100m

13,8a 3 000 €

SUOMENHEVOSTEN SUPER V4 / ALL-OUT CUP 2000-2015

matka aika palkinto
2000 Kipaus – Ahti Antti-Roiko

2140m

28,3 15 000 mk
2001 Hissun Piirto – Jari Kinnunen

2140m

29,3 20 000 mk
2002 Simeon K – Hannu Kamppuri

2100m

31,0 3 500 €
2003 Mandolino – Esa Holopainen

2140m

29,3 3 500 €
2004 Marimin – Peter Lindroos

2100m

28,5 3 500 €
2005 Parokki – Heikki Hietanen

2120m

29,1 5 000 €
2006 Vekkulan Leevi – Antti Teivainen 2120m 28,7 5 000 €
2007 Geronimo – Ari Moilanen 2100m 28,6x 5 000 €
2008 Lento-Lilja – Henri Bollström 2100m 28,8 5 000 €
2009 Laaka – Paavo Aalto 2120m 28,0 3 000 €
2010 Setelin Suhina – Niko Jokela 2100m 28,9a 3 000 €
2011 Ponnen Onni – Mikko Huttunen 2140m 26,0 3 000 €
2012 Rouva Kaasu – Henri Bollström 2120m 28,4 5 000 €
2013 Imun Tiina – Ari Moilanen 2140m 26,0 6 000 €
2014 Huimariina – Ari Moilanen 2120m 29,1 5 000 €
2015 Typyn Toisto – Hannu Torvinen 2100m 29,3 5 000 €

MARTTI KESKISEN AJAJAMESTARUUDEN KUNNIATAULUKKO 2004-2015
2004 1) Markku Nieminen 2) Martti Keskinen 3) Pekka Korpi
2005 1) Tuija Irri 2) Martti Keskinen 3) Tapio Perttunen
2006 1) Tuija Irri 2) Markku Nieminen 3) Pekka Korpi
2007 1) Tuija Irri 2) Seppo Sarkola 3) Ari Moilanen
2008 1) Ari Moilanen 2) Antti Teivainen 3) Pekka Korpi
2009 1) Mika Forss 2) Esa Holopainen 3) Tuija Irri
2010 1) Pekka Korpi 2) Seppo Sarkola 3) Tommi Kylliäinen
2011 1) Sami Sandberg 2) Markku Nieminen 3) Juha Utala
2012 1) Joni-Petteri Irri 2) Hannu Torvinen 3) Tommi Kylliäinen
2013 1) Mika Forss 2) Markku Nieminen 3) Taneli Säde
2014 1) Joni-Petteri Irri 2) Taneli Säde 3) Jukka Torvinen
2015 1) Liisa Nummi 2) Jukka Torvinen 3) Jonny Länsimäki